„Minden dolog fény az ember számára”
Joannes Scotus
A zsámbéki premontrei prépostságot az 1200-as évek elején alapította a francia eredetű Aynard nembeli Smaragd és Egyed ispán. A legújabb régészeti kutatások szerint a francia nemzetség 1100 körül települt rá a már körülbelül 1030 óta itt élő magyar falura, és először egy egyhajós kis templomot építtetett. Erre épült rá a Keresztelő Szent János tiszteletére felszentelt premontrei prépostság, melynek temploma a nemzetségi monostortemplomok közül az egyik legjelentősebb. 1475-ben Mátyás király a monostort kedvelt pálosainak adja oda. Ugyanekkoriban Corvin János herceg kapta meg a zsámbéki uradalmat. 1541-ben a török feldúlja a monostort, a barátokat megölik. 1558-tól 1686-ig száz-százötven főnyi török őrség tanyázik a kolostor falai között. 1686. július 19-én másfél hónappal Budavár végleges felszabadítása előtt Bottyán János (ekkor még a császári ármádia huszár ezredese) és esztergomi huszárai lekaszabolják Zsámbék török őrségét. 1686-tól a királyi kamarától a Zichyek vásárolják meg a zsámbéki uradalmat. 1739-ben a pestis 825 halottat szedve majdnem újra elnépteleníti az ekkorra már svábokkal betelepített falut. 1763. június 28.: újra zsámbéki gyásznap! Erős földrengés rázza meg a tájat, s a kolostorrom tovább romlik.
Zsámbék festői romjai állandó témája volt és máig létező gondja a magyar műemlékvédelemnek. A megtépázott templomrom melynek északi fala s boltozatának egy része beomlott óriási kőpókhálóként kísértetiesen alácsüngő ívbordáival, a szabad égnek meredő pilléreivel ma is megkapó hatást tesz írja Möller István helyreállítása után néhai Gerevich Tibor, a román kori építészetünk nagy búvára. A Möller István tervei szerint kezdődött állagmegóvás 1899-ben fejeződött be.
1934-ben Lux Kálmán vezetésével újabb feltárás kezdődött: ekkor kerültek elő a templom északi oldalához csatlakozó kolostor falrészletei. A kolostor és templom között egy négyszögletes udvar volt, a kerengő. E falak zöme a pálos szerzetesrend építkezésének emlékét őrzi, ugyanis ekkor épült át a kolostor gótikus stílusban. Ma már csak egy dongaboltozatos pince a volt ebédlő , az alapfalak és egy alagútszakasz maradt meg a hatalmas építményből. Másfél évtizeddel ezelőtt újra elkezdődött a templom restaurálása, ami azóta is, egyfolytában vitákat vált ki. Mivel én nem erről kívánok szólni, s a most megjelenő fotóalbumom sem erről szól, befejezésül csak annyit, amennyit Jékely Zoltán verséből a címben is kiemeltem: aki Zsámbékra ellátogat, ne a romra tekintsen, hanem a műre.
Móser Zoltán, mno.hu