A magyar kultúra napján, január 22-én – amely egyben Cseh Tamás születésnapja is – a dalnok tiszteletére tart emlékestet a Cseh Tamás Archívum.
Az eseményen élő koncertekkel, régi fellépések emlékképeivel várják az érdeklődőket. Hanák Gáborral, a Cseh Tamás Archívum vezetőjével az emlékestről beszélgettünk.
Cseh Tamás énekes-dalszerző neve minden korosztály számára ismert, azt azonban kevesen tudják, mennyire sokszínű művész volt. Nemcsak dalokat írt és adott elő, de jelent meg könyve, több színházi darabban és tévéfilmben is szerepelt, a Katona József Színház alapítótagja volt, és játszott a budapesti Bárka Színházban is. Születése napja, január 22-e azonban nem csupán az ő ünnepe: egybeesik a magyar kultúra napjával, amely ugyan jóval fiatalabb, mint Cseh Tamás volt, amikor 2009-ben hosszas betegség után elhunyt. A magyar könnyűzenei örökség fontosságát ő maga is felismerte, hiszen a kétezres évek elején a már meglévő felvételeket együtt digitalizálta Hanák Gáborral.
Hogyan kezdődtek el ezek az emlékestek?
Egy hatalmas, talán soha túl nem szárnyalható eseménnyel kezdődött 2013-ban – amikor Cseh Tamás 70 éves lett volna –: az Országos Széchényi Könyvtár nyolcadik emeletén ezernyi ember jelenlétében megtartott esten lépett fel először az Ad Libitum együttes, Másik János is adott egy gyönyörű koncertet, Bereményi Géza és még számos kiváló előadó lépett fel, illetve beszédet mondott Zumbok Ferenc, akinek a kormánybiztossága alatt az a hely is létrejött, ahol most van a Cseh Tamás Archívum.
Az idei emlékesten mivel várják az érdeklődőket?
A már kialakult hagyományhoz híven idén is a magyar kultúra napján, Cseh Tamás születésnapján rendezzük meg az emlékestet – amely véletlen egybeesés, hiszen a kultúra napját kicsit később, 1989-ben tették arra a napra, amikor Cseh Tamás 1943. január 22-én megszületett. A Cseh Tamás Archívum ezen a napon joggal emlékezik filmekkel, koncertekkel a dalnokra. Igyekszünk elérni azt, hogy autentikusan szólaljon meg, ezért olyan filmeket állítunk össze és vetítünk le, amelyekben ő maga is szerepel, illetve amelyek vele kapcsolatosak, amelyeket felajánlóktól kaptunk, vagy magunk gyűjtöttünk össze, tettünk rendbe és digitalizált formában levetíthetővé.
A vasárnap megrendezendő est különbözik-e valamiben az eddigiektől?
Levetítünk egy egészen különleges koncertfelvételt, a Levél 2 címűt, amelyet nagyszerű békéscsabai emberek őriztek meg 1994-ben, és amelyet Másik Jánossal énekelt Cseh Tamás. Eddig csak a bemutató koncertről volt felvétel, amelyet a Katona József Színházban tartottak, ám most olyan részleteket hallhatunk az emlékesten, amelyeket eddig sosem.
Cseh Tamás Archívum Facebook-oldala |
Miként épül fel az emlékest programja?
Cseh Tamáshoz kapcsolódó fellépők lesznek, illetve vetítés. A jelenlegi emlékest délután négykor kezdődik egy filmvetítéssel, amely a Keresztül-kasul az életen címet kapta, ez este hatig fog tartani. A kétórányi filmvetítés után, amely a Levél 2 összerakott anyagaiból áll, jön az élő koncert. Azok a társak lépnek fel, akikkel egykoron Cseh Tamás együtt zenélt. Az első fellépő az Ad Libitum lesz, amelynek első nyilvános fellépése Tamással a 25. Színházban 1973-ban volt. Márta István, Novák János, Kecskeméti Gábor, az egykori tagok most kiegészültek egy fiatal zenésszel, Bornai Szilveszterrel – ám sajnos Cseh Tamás nélkül. Novák János pedig – aki annak idején sokszor zeneszerzőként is működött, mint például az Ady-dalok esetében, amelyeket aztán Cseh Tamás énekelt – ezúttal Cseh–Bereményi-dalokat ad elő és természetesen saját Ady-dalait is elénekli.
Miért fontosak ezek az események akár az ön számára, akár egy kívülálló számára?
Idén este fél kilenckor kezdődik Vígh Mihály, Dudás Zsombor, Horváth Gábor, Keszei Krisztián, vagyis a Balaton Zenekar Cseh Tamás-koncertje. Itt az ő előadásukban szólalnak meg a dalok. Víg Mihály rendkívül találóan és sokat mondóan így fogalmazott Cseh Tamás emlékezetével kapcsolatban: „Én nem lennék az, és nem játszanék így, ha nem lett volna Cseh Tamás.” Én magam a hetvenes években találkoztam először Cseh Tamással egy televíziós film kapcsán, amelyen mint zeneszerző és főcímszerző szerepelt. Ez a film az Alattvalók és királyok volt, amelyben négy dala is elhangzott, mint például a Sohasem láttam ilyen időt. Ezután hol szorosabban, hol kevésbé szorosan tartottuk a kapcsolatot, majd a Századunk moderátoraként sok időt töltöttünk együtt, és tulajdonképpen akkor, még a kétezres évek elején találtuk ki, hogy az összegyűlt anyag olyan kincs, amelyet meg kell őrizni az utókor számára.
Készítette: Fischer Viktória