Kovászna, Hargita és Maros megye közreműködésével Tusványoson létrejött a 13 fős Székelyföldi Értéktár Bizottság, amelybe a három székelyföldi megye delegált szakértőket.
A magyar hungarikumtörvény határon túli kiterjesztése lehetővé teszi, hogy Erdélyben is alakuljanak települési, megyei, tájegységi értéktárbizottságok.
Erre alapozva hozta létre a Békés Megyei Önkormányzat támogatásával a három megye a maga közös értéktárát és értéktárbizottságát. Fontos feladatuknak tekintik a megyék az értékek feltérképezését, dokumentálását, ezzel megőrzését és népszerűsítését.
A bizottság létrejöttét a Magyar Teátrumi Társaság sátrában az Élő Erdély Egyesület és a Békés megyei önkormányzat által szervezett fórumon jelentették be. A beszélgetésen részt vett Borboly Csaba Hargita megyei, Tamás Sándor Kovászna megyei, Péter Ferenc Maros megyei tanácselnök, Szőcs Zsuzsa, a Székelyföldi Értéktár Bizottság elnöke és Zalai Mihály, a Békés megyei önkormányzat közgyűlésének elnöke. Zalai Mihály úgy nyilatkozott: Békés megye és a székely megyék együttműködésének egyik fontos eleme az értéktárakkal kapcsolatos munka. A Kárpát-medence szívében található Békés megye szeretné mindazokat a tapasztalatokat átadni, amelyeket az elmúlt három évben ezen a téren szerzett, ezzel segítve a székely értékek gyűjtését.
A három megye elnöke máris bemutatta a bizottságnak az értéktárba ajánlott első „kincseket”. Hargita megyében a székelyderzsi unitárius templom, valamint a csíkszeredai Mikó-vár épülete, Kovászna megyében a kürtőskalács, Kézdivásárhely történelmi központja, valamint Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttese, Maros megyében pedig a marosvásárhelyi Kultúrpalota, a Nyárádmente hagyományos építészeti öröksége, valamint a mikházi ferences templom és kolostor került fel a listára. A szakértői bizottság dolga lesz elbírálni az ajánlásokat.
A fórumon szó esett az értéktárba felvett értékek hasznosításáról, valamint arról is, hogy ezek milyen szerepet játszanak a közösségépítésben és a gazdaságfejlesztésben.