Kezdőlap MOZAIK Gyere velünk Óbudára!

Gyere velünk Óbudára!

377

– októberben is számtalan izgalmas programmal készül az Óbudai Társaskör, hogy elvarázsolja a zene segítségével a közönségét. Mi nyolc különleges rendezvényt ajánlunk olvasóinknak, melyek kapcsán találkozhatunk Arany Jánossal, Krúdy Gyulával, Bach, Vivaldi és Händel műveivel és olyan operákkal, melyek a szabadságról és a szerelemről szólnak. Tarts velünk!

 

1.

A HÓNAP ESEMÉNYE

2017. október 1., vasárnap, 19 óra

A ZENE VILÁGNAPJA

Gitármuzsika Óbudán – 20. évad

 

Közreműködik: Katona Péter és Katona Zoltán, Pusztai Antal, Szilvágyi Sándor, Csáki András, Pavlovics Dávid, Paulikovics Pál

Albeniz, Bach, De Falla, Kováts Barna, Pavlovits Dávid, Poe Paulson, Pusztai Antal, Rodrigo, Werthmüller

Zongorán közreműködik: Granik Anna

Sorozatszerkesztő, műsorvezető: Roth Ede

 

Az esten felvételről láthatják Bősze Ádám interjúját Roth Edével

 

„Hívjon bármikor nyugodtan, egy gitár közelében engem mindig megtalál” – mondta Roth Ede, mikor először kérdeztem a Gitármuzsika sorozatról. Most, a műsorfolyam 20. születésnapján jönnek a volt tanítványok Londonból, Bécsből, az ország közeli és távolabbi pontjairól, hogy együtt ünnepeljenek. Beszélgetős, zenélős este lesz, ki-ki hozza kedvenc darabjait más zeneszerzőktől és saját művekből válogatva.

Szőke Cecília

 

Belépőjegy: 2000 forint, diákjegy: 1000 forint

Társrendező: Üveghang Bt.

 

 

2.

2017. október 5., csütörtök, 19 óra

Dallam és szenvedély

Orosz Zoltán harmonikaművész koncertje

Orosz Zoltán a kortárs zenészek egyik legsokoldalúbb és legkiválóbb képviselője, eMeRTon- és Artisjus-díjas harmonikaművész. A művész a világ számos pontján koncertezett már, 1996-ban duója a Párizsi Nemzetközi Sanzonversenyen elnyerte a legjobb külföldi előadónak járó első díjat. A művész három egymást követő évben megnyerte az Országos Harmonikaversenyt felnőtt profi kategóriában.

 

Orosz Zoltán zenei érdeklődése rendkívül összetett, a klasszikus zenétől a népzenék világán át a jazzig megannyi stílusban egyformán otthonosan mozog. Modern hangszerelési ötletek, virtuóz zenei párbeszédek, improvizációk jellemzik teltházas koncertjeit Szingapúrtól Szibériáig, Amerikától Indiáig a világ minden táján. Koncertjein igen sokféle zenei stílusból hallható válogatás, a francia sanzontól az argentin tangón át a legismertebb magyar dallamok előadásáig.

 

Belépőjegy egységesen: 3000 forint

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

 

 

3.

2017. október 14., szombat, 15 óra

Mozart Klub

Utazás a zene körül

Gyors hangokkal keletre

Lakatos György vezetésével

Tiszteletbeli elnök: Varga Károly

A Mozart Klub egyfajta nyitott zeneiskola mindenkinek: „A zene csodálatos, de nem titok. Megfejthető és megtanulható, de csak nyitott füllel nyitott szemmel, nyitott értelemmel és nyitott szívvel. Talán erre (is) jó a Mozart klub” – vallja Lakatos György.

 

A különböző zenetörténeti korszakokon áthaladva megmutatják, hogy milyen is volt a korszak zenéje az egyes országokban, régiókban. Természetesen ebben az évadban is élőzene lesz az előadásokon, minden alkalommal a Zeneakadémia hangszeres és énekes növendékeit, illetve tanárait hívják meg.

 

Éves bérlet felnőtteknek: 3000 forint, gyermekeknek és diákoknak: 2000 forint

Alkalmankénti belépőjegy felnőtteknek: 500 forint, gyermekeknek és diákoknak: 300 forint

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

 

 

4.

2017. október 15., vasárnap, 10-től 20 óráig

Ősz a Krúdy-negyedben

„Budapestről az utazási könyvek azt írják, hogy gyönyörű ifjú hajadon a vén Duna partjain (…); őszidőben Buda adja meg a város tónusát, lehulló vadgesztenyék kopognak a bástyasétányon, a méla csöndben áthallatszik a túlsó partról a kioszkbeli katonabanda muzsikája” – írja Krúdy Gyula. Az ő alakját megidézve zene, irodalom, gyerekprogram, kiállítás, vendéglátás, verklimuzsika, fiáker utazás, sakk, újságok várják a Krúdy-negyedbe látogatókat októberben.

 

Programok az Óbudai Társaskörben:

11:00 A csudálatos tárogató – mesejáték

Közreműködik:

Kiss Gy. László – tárogató

Árendás Péter – brácsa

Lelkes András – nagybőgő

Mesélő: Hábetler András

 

Népmesei történet óvodás és kisiskolás korú gyermekeknek, élő népzenével színesítve. A párválasztás klasszikus története királyi környezetben, ahol egy tündér által ajándékozott varázslatos hangszer megszólaltatása a feladat. A mese végére kiderül, hogy kinek sikerül elnyernie a szépséges királykisasszony kezét.

 

15:00 Vena Trió

Hutás Erzsébet – hegedű

Kamila Slodkowska (Lengyelország) – gordonka

Andrea Fernandez (India, Portugália) – zongora

 

A Vena Zongorás Trió 2015 őszén alakult Budapesten. Az együttes különlegessége, hogy mindegyik tagja más nemzetiségű. Zongoristánk, Andrea Fernandez (India, Portugália) Goában született, zenei tanulmányait Indiában a Trinity Collage-ban (Abu Dhabi), majd a Kala Academy-n (Goa), végezetül pedig a Portugal Superior School of Music egyetemen végezte. Jelenleg a Magyar Állami Operaház kiváló korrepetitora. Az Trió csellistája Kamila Slodkowska (Lengyelország), Bydgoszcz városában született, tanulmányait a gdanski Zeneakadémián végezte. Kamila a Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar művésze és a székesfehérvári Alba Regia Szimfonikus Zenekar szólamvezetője. Hutás Erzsébet, az együttes hegedűse Siófokon született, tanulmányait a Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatóriumban, majd Németországban a Hochschule für Musik und Tanz Köln és a bécsi Konservatorium Wien Privatuniversität iskolákban végezte. Hutás Erzsébet jelenleg a Magyar Állami Operaház művésze és az Új Magyar Kamarazenekar szekund szólamvezetője.

 

18:00 Cabaret

Kun Ágnes Anna 2008-ban végzett a Zeneakadémián, azóta rengeteg opera- és oratórium szerepet énekelt, számtalan versenyen ért el dobogós helyezést. Még akadémistaként az egyik vizsgájára cabaret dalokkal készült, az azóta eltelt években pedig a gyűjteménye már több lemeznyi anyagra duzzadt. Ezen a koncerten ízelítőt kapunk, hogy hogyan alakult, fejlődött a cabaret dal mint műfaj, milyen jellegű olasz földön, hogy hangzik a franciáknál, milyen dallamok csendültek fel a német éjszakában, az angol humor hogy jelenik meg az ő songjaikban, és természetesen nem marad ki a magyar kabaré fülledt, szatirikus világa sem. Rossinitől Offenbachon át, Schönbergen keresztül egész napjainkig élvezetes zene- és színháztörténeti kalandozásban lehet részünk. Hegedűs Gönczy Katalin ebben az esetben nem kísér a zongorán, hanem egyenrangú előadó partner, együtt viszik a hallgatókat ebbe a sajátos szórakoztató színházba.

 

Kun Ágnes Anna – ének

Hegedűs Gönczy Katalin – zongora

Borbély T. András – konferanszié

 

 

5.

2017. október 18., szerda, 19:30 óra

BarokkPlusz

A Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertje

A már hagyományosnak mondható zeneakadémiai bérletsorozat és a gyerekkoncertek mellett a Liszt Ferenc Kamarazenekar az idei évadban folytatja BarokkPlusz koncertsorozatát. Az ennek keretében szervezett koncertek érdekessége, hogy a műsorban a legnagyobb barokk mesterek, Bach, Vivaldi és Händel művei mellett egy-egy kortárs magyar darab is helyet kap.

 

Dubrovay László: Vonósszimfónia

„A művet 2005-ben írtam Bartók Béla születésének 125. évfordulójára. Előadható 16-tagú kamarazenekarral vagy nagy vonószenekarral. A három tételes kompozíció nagy erejű tömbhangzásokat, extrém, kiélezett ellentéteket alkalmaz.”

Dubrovay László

 

Belépőjegy egységesen: 3500 forint

Támogató: Nemzeti Kulturális Alap

 

 

6.

2017. október 20., péntek, 19 óra

Fráter Zoltán: Hölgyválasz – játék Krúdy Gyuláról, Hunyady Sándorról és egy hölgyről, sok zenével

Rendező: Seres Tamás

 

Krúdy Gyula és Hunyady Sándor a jó évtizednyi korkülönbség ellenére megértő barátok, sőt kártyapartnerek is. Nagyra becsülik egymást, amíg egy ismeretlen, pályakezdő hölgy vetélkedésre nem készteti őket. A két író a szerencsére bízza a döntést: felteszik kártyára a hölgyet.

 

  Fráter Zoltán
Az est előtt mécseseket gyújtunk Krúdy Gyula szobránál 18 órától, emlékezve az író születésének 139. évfordulójára.

 

A Krúdy-falatokról, fröccsökről (melyek nincsenek benne a jegyárban) a Kéhli Vendéglő gondoskodik.

 

Belépőjegy: 1800 forint, diákjegy: 900 forint

 

7.

2017. október 25., szerda, 19 óra

Szabadság, szerelem

Operaest

 

Közreműködnek:

Baracskai Judit – szoprán

Banai Sára – mezzoszoprán

Czikora István László – tenor

Pataki Bence – basszus

Koczka Ferenc – zongora

 

Szabadság, szerelem – mi lehet ennél fontosabb téma négy fiatal számára? A most induló operaénekesek válogatásukban olyan operákból adnak elő részleteket, melyek ezeket a témákat járják körbe, s melyek az operarepertoár elengedhetetlen részei.

A fiatal énekeseket Koczka Ferenc, a Szegedi Nemzeti Színház karmestere kíséri.

 

Belépőjegy: 1200 forint, diákjegy: 600 forint

 

8.

2017. október 26., csütörtök, 19 óra

Arany – Bálint András estje

Bevezetőt mond: Tarján Tamás

Bálint András nevéhez több, nagy sikerű önálló est fűződik, többek között Radnóti Miklós, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Szép Ernő és Márai Sándor műveiből készített előadások. Ez az est azt az Arany Jánost idézi meg, aki ifjúkori barátot hiányol, a figyelmes szerkesztőt, a kislányát gyászolót, Az ember tragédiája dramaturgját, a Szent István-rend lovagkeresztjét visszautasítót, majd elfogadót, a test nyavalyáira panaszkodót, a Margitszigeten bolyongót, az Őszikékmesterét, az ironikus, bölcs embert.

 

Bálint András a műfajok sokszínűségével – versek, balladák, naplójegyzetek, levélrészletek, szerkesztői megjegyzések bemutatásával – egy másféle, gazdagabb Arany-képet tár elénk, mint amit eddig ismerhettünk.

 

„Aranyt nehezebb megközelíteni – Bálint András szerint, mert – szemérmes, saját magáról alig vall. Szalonta – Nagykőrös – Pest akkori világa igencsak távol áll a mai kortól. A nyelv végül is másfél száz éves. Ám ahogy belemélyedtem az anyagba, egyre ismerősebbnek tűnt. Ironikusan józan, keserűen öngúnyos. Fegyelmezett mesterember, akit gyakran látogat a kishitűség, viszont mindig megnyugvást talál hivatásában. A költészetben. Sértődékeny és magányos, európai és magyar. Szerkesztőként szigorú, és mint hivatalnok alapos. Saját testi nyavalyáit nem kevés öniróniával szemléli. Rendületlenül és mindvégig hisz a költészet erejében, abban, hogy romló világunkban nincs fontosabb, mint a pontosan fogalmazott emberi szó. A nyelv. A magyar nyelv. Ezért választottam Arany Jánost.”

 

„Ha az Ezeregyéjszaka dzsinjei egy nap felkapnák Magyarországot és elvinnék a távolabbi egekbe, úgy hogy a helyén nem maradna semmi más, csak Arany János tizenkét kötete, ezekből a mágikus könyvekből maradék nélkül ki lehetne olvasni a magyarság képét.” (Szerb Antal)

 

http://radnotiszinhaz.hu/repertoar/arany-balint-andras-estje/

 

Belépőjegy: 1600 forint, diákjegy: 800 forint

Társrendező: Mojzer Kiadó

 

A részletekről és a többi programról ITT lehet olvasni!

 

Fotó: pixabay

 

www.kultura.hu