A kortárs magyar képzőművészet nemzetközi megismertetését tűzte ki célul a világ 80 országában megjelenő Flash Art kortárs művészeti magazin hétfőn debütáló hazai kiadása.
A magyar Flash Art kéthavonta 3000 példányban, 100 oldalon megjelenő kortárs művészeti magazin, kiadója a Műcsarnok, főszerkesztője Rieder Gábor lesz – mondta el a lap pénteki budapesti sajtóbemutatóján Gulyás Gábor. A Műcsarnok igazgatója a Flash Art Magyarország elindításának okairól szólva elmondta: a hazai művészeti lapok olvasottsága sajnos elmarad az irodalmi, színházi folyóiratokétól is, pedig a potenciális olvasótábor meglenne. Mint hangsúlyozta: céljuk az, hogy az új folyóirat ne csak egy szűk körhöz szóljon, úgy tudjon kortárs képzőművészetről beszélni, hogy az egy nem szakmabeli értelmiségi számára is érthető és élvezhető legyen.
![]() |
Gulyás Gábor szerint a cél az, hogy az új folyóirat ne csak egy szűk körhöz szóljon: úgy tudjon kortárs képzőművészetről beszélni, hogy az egy nem szakmabeli értelmiségi számára is érthető és élvezhető legyen. Fotó: Tóth Tibor |
Gulyás Gábor a vállalkozás anyagi hátteréről szólva közölte: a magyar kiadás elindítására a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretéből 20 millió forintot kaptak és nem tervezik, hogy a következő időszakban pályázzanak az NKA Folyóirat-kiadási kollégiumánál. A Műcsarnok kiadója lesz a Flash Artnak, de „nem nyomja azt agyon”: az intézmény valós súlyának megfelelően fog szerepelni a lapban, amire a főszerkesztő személye is biztosíték – utalt Rieder Gáborra a kortárs kiállítóhely vezetője.
![]() |
A Flash Art 2008 január-februári címlapja
Forrás: flashartonline.com |
Nicola Trezzi, a Flash Art nemzetközi anyalapjának amerikai szerkesztője felidézte: a magazint 1967-ben alapította Rómában Giancarlo Politi, majd 1979-ben a Flash Art Italia mellett elindult a nemzetközi kiadás is. A Flash Art a közép-európai régióban 2003 óta van jelen a közös cseh és szlovák kiadással és a laphálózat vezetői sokat várnak a magyar megjelenéstől – jegyezte meg.
Mivel a tartalom közel harmadát az aktuális nemzetközi kiadás legérdekesebb cikkeinek magyar fordításai adják majd, a hazai közönség befolyásos kurátorok és kritikusok írásaiból értesülhet a legfrissebb trendekről és ismerkedhet meg a nemzetközi sztárművészekkel – hangzott el a sajtótájékoztatón. Az újság nagyobbik, magyar vonatkozású részében – a megfogalmazott küldetés szerint – új tehetségeket mutatnak be és a művészek új hullámát karolják fel. A hírek rovatban tájékozódhat majd az olvasó – rövid interjúkon keresztül – a hazai képzőművészeti élet sikereiről és újdonságairól. A magazin gerincét képező művészportrék a szerkesztők szándéka szerint testközelbe hoznak fiatal és idősebb alkotókat, a riportok pedig izgalmas művészeti helyszínekről tudósítanak. A magazin szorosan együttműködik majd a vezető hazai kereskedelmi galériákkal és a kortárs művészeti intézményekkel.
![]() |
A Flash Art 2004 május-júniusi címlapja
Forrás: flashartonline.com |
Elhangzott az is, hogy a Flash Art célja idővel önfenntartóvá válni, amelyet a művészeik nemzetközi megismertetésében érdekelt galériák hirdetései tehetnek lehetővé. A pénzügyi válság idején a hazai műkereskedelem létérdeke, hogy betörjön a nagyságrendekkel magasabb árakkal dolgozó nemzetközi piacra és ebben a Flash Art sokat segíthet – emlékeztetett.
Az első szám címlapján a Berlinben élő fiatal fotós, Magyar Ádám különleges technikával készült nagyvárosi képfolyama látható. A Flash Art egyik művészportréja Magyar speciális fényképészeti munkásságával foglalkozik, a másik a hazai konceptuális színtér egyéni hangú képviselőivel, a Borsos Lőrinc brand néven alkotó duóval, a harmadik pedig a kis gesztusok nagy tudósával, Várnai Gyulával. A magyar Flash Art csapata meglátogatta a Budapesttől alig hatszáz kilométerre található sztárfestőkeltetőt, a kolozsvári Ecsetgyárat is, hogy utánajárjon az elmúlt egy-két év nagy nemzetközi szenzációjának, a Kolozsvári Iskolának. Megszólaltatják – többek között – az amerikai kiadás szerkesztőjét, Nicola Trezzit, valamint a zajos nemzetközi sikereket elérő Maurer Dórát és Csörgő Attilát. Az anyalapnak köszönhetően nemzetközi szupersztárokról is közölnek első kézből kapott elemzést, például a moszkvai konceptualisták legendás veteránjáról, Ilja Kabakovról vagy az európai festészet mindentudó professzoráról, Gerhard Richterről.
mno.hu – Grund