Genia Rubin, a divatfotó forradalmára

286

Rögzített elegancia címmel a Biksady Galériában Genia Rubin divatfotóinak válogatásából nyílt kiállítás. Rubint az 1930-as években kialakuló divatfotó világának úttörőjeként tartják számon.

Genia Rubin 1906-ban Kijevben született. Első, meghatározó munkája a Sztanyiszlavszkij által vezetett Opera Stúdióhoz köthető, 1926-ban itt töltötte gyakornoki idejét díszlettervező asszisztensként. Otthagyva szülőföldjét később rövid időre Berlinbe ment, majd Párizsban próbált szerencsét. A francia fővárosban képzett fotósként a Pathé! filmstúdióban mélyítette el tudását. Tapasztalatait később Berlinben kamatoztatta, ahol megnyitotta saját fotóstúdióját 1931-ben.

Lisa Fonssagrive, a kedvenc múzsa
Fotó: Biksady Galéria

Nem hagyta nyugodni a párizsi bohém légkör, visszatérve végleg elkötelezte magát a divat mellett, egyéni látásmódjával a műfaj úttörőjének számított, hiszen fényképészeti stílusára nagy hatással volt a modern festészet. Fotózott a Haarper’s Bazaarnak, a Feminának, az ausztrál The Home-nak, a Daily Expressnek. Munkáiért nemcsak a kor legmeghatározóbb magazinjai, de a leghíresebb modellek is vetélkedtek. Közülük Lisa Fonssagrive lett az első számú múzsája.

A Biksady Galériában kiállított képei a divatfotó kialakulásának egyik jelentős pillanatát idézik meg. Genia Rubin képein a szürrealista hatás és a görög szobrok merevsége ötvöződik. Munkácsi Mártonnal ellentétben Rubin ugyan még műtermi körülmények között készítette el képeit, de azok mégis formabontónak számítottak.

A modellek beállítását egyfajta archaikus statikusság jellemzi, a hétköznapi közegből kiemelt alakok eszményképként, elérhetetlen, túlontúl követendő példaként jelennek meg. A kor diktálta követelmények szerint ezzel a beállítással lehetett kihangsúlyozni az öltözékek finom eleganciáját. Ez leginkább azon a sorozaton érhető tetten, amelyen a modell Jeanne Paquin öltözékében lép a kamera elé.

A szürrealista vonalat követő képein Genia különös sziluettekből építkező világot keltett életre. Itt a modellek nem is valóságosak, a képzelet szüleményei, álomszerű alakok csupán. Ezeknél a stílusú képeknél különös anyagok és enteriőr, növények, próbababák és torzók jelennek meg, billentik ki a nézőt a hétköznapiságból. A mostani kiállítás egyik fontos képe kedvenc modelljét Lisa Fonssagrive-ot ábrázolja egy látomásszerű környezetben, a maszkot viselő modell, aki épp egy Alix Barton ruhamodellt visel, vízióként jelenik meg.

A Biksady Galéria március 1-ig nyitva tartó kiállítását nem pusztán fotó-, de divattörténeti szempontból is érdemes végigjárni. A modellek a kor legnagyobb divatházainak – Dior, Madame Alix Grés, Balenciaga, Mainbocher Chanel vagy épp Schiaparelli – ruháiban pózolnak. A tárlaton helyet kaptak Mrs. Richard Strongman-ról, Kapurthala hercegnőjéről, Anita Delgado táncosnőről, Windsor hercegnéről készült fotográfiák, de Raszputyin megölésében segédkező Felix Youssoupoff herceg is ott mosolyog kedvenc kutyái gyűrűjében.

mno.hu – son

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu