A tollak Rolls Royce-ai

312

Gyűjteni bármit lehet: oldtimer autókat, bélyegeket, szalvétákat, hűtőmágneseket, sőt töltőtollakat is.

Kovács Zoltán kollekciójának legszebb és ipartörténeti szempontból legérdekesebb darabjait a Nagyházi Galéria és Aukciósházban tekinthetik meg az érdeklődők február 21-ig.
„Köszönjük a maradandó élményt, amelyet ez a szép kiállítás adott nekünk. Méltó folytatója vagy Kovács töltőtollas hagyományának. Sok munka, de gyönyörű gyűjtemény. Apukád büszke lenne rád!” – olvashatjuk Kovács Zoltán töltőtoll- kiállításának vendégkönyvében.

Kovács Zoltán írószerek iránti szenvedélyét apjától és nagyapjától örökölte. Felmenői működtették ugyanis a PAT-KO-PEN céget, amely 1943-tól készített töltő-, majd golyóstollakat. Nagyapjának, Kovács Józsefnek a Budapest V. kerületi Aulich utcában volt kereskedése, majd 1963-ban a III. kerületi Főtéren egy töltőtoll-árusító és -javító boltot működtetett egészen a ’70-es évek végéig. A második generációs írószerrajongó édesapa, ifj. Kovács József a szentendrei PEVDI írószergyárban dolgozott és konstruktőrként közreműködött az igen népszerű PAX toll gyártásában. Ezen kívül írószergyártó gépek és gyártási folyamatok kialakításában is részt vett. Kovács Zoltán gyűjtő a szakma nemzetközi és hazai történetének, a töltő- és golyóstollak, valamint a töltőceruzák készítésének legjobb és lassan az egyetlen ismerőjének számít Magyarországon. Technikai ismeretei és eddigi tevékenysége alapján személyében az utolsó professzionális töltőtolljavítót, sőt inkább az első tollrestaurátort tisztelhetjük.

20170215_141321

A gyűjtő a családi hagyományról és a kollekcióról így fogalmazott: „Nagypapám kezdte a családi hagyományt, aki nemcsak javított, hanem gyártott is tollakat. Szomszédok voltunk és sűrűn átjártam hozzá a ’90-es évek elején. Mindig beszélt a tollakról, idővel pedig meg is tanította, hogyan kell őket megjavítani. Van egy vitrin, amelyben kiállítottam az általa gyártott tollakat, ceruzákat, golyóstollakat és reklámkiegészítőket. A gyöngyház színű egyedi szettet a nagymamámnak csinálta ajándékba. Egyébként az itt látható összes toll működőképes, mintha most jöttek volna ki a gyárból. Ráadásul minden alkatrészük eredeti.”

20170215_141125

Az Így írtak ők című kiállítás az 1890-től 1960-ig terjedő időszakból, a töltőtollak készítésének virágkoraként értékelhető periódusból származó darabokból mutat be válogatást. A csaknem ezer darabos gyűjtemény bővelkedik márkás gyártmányokban és különlegességekben, de a kiállított darabok kitűnő állapota, igényes helyreállítása a gyűjtő restaurátori tevékenységének minőségéről is sokat elárul. A kollekció a 19. századi mártós tollak világától átvezet bennünket a töltőtollak korai nagy gyártóinak kiemelkedő színvonalú, különleges kivitelezésű ritka darabjaihoz. A tollak és a ceruzák világában kevéssé járatos látogatók valószínűleg nem is sejtik, hogy olyan különleges minőségű, ritka példányok is láthatók a Kovács-gyűjteményben, melyek a műfaj nagyágyúi közé tartoznak. A tárlat igazi időutazás abba az elfeledett világba, ahol nagyapáink míves töltőtollal fogalmazták nagyanyáinknak a szerelmesleveleket, és nem ismerték azt a kifogást, hogy „lemerült a telefonom”.

Jámbor-Miniska Zsejke

www.kultura.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu