Többek között Frida Kahlo, Francis Bacon, Lucian Freud és a londoni iskola, majd Korniss Dezső kiállításait tekinthetik meg a látogatók idén a Magyar Nemzeti Galériában (MNG), a Szépművészeti Múzeum pedig októbertől várja az érdeklődőket az átfogó rekonstrukció után. Az épület már az új koncepció jegyében, a régi mesterek múzeumaként nyílik meg két szakaszban; az állandó kiállítások 2019 közepétől lesznek láthatók.
Jelentette be a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria február 9-ei sajtóbeszélgetésén az intézmény főigazgatója Baán László, majd hozzátette: a 19-20. századi gyűjtemény legszebb darabjait az Új Nemzeti Galéria elkészültéig az MNG várbeli kiállítóhelyén mutatják be. A Liget Budapest projekt keretében, három év alatt elvégzett rekonstrukció és a műtárgyak költöztetésének összköltsége 15 milliárd forint – közölte a főigazgató újságírói kérdésre válaszolva, majd kiemelte: először nyílik meg a közönség előtt az 1944 óta nem látogatható, most helyreállított Román csarnok, de teljesen megújult az épület közműrendszere és kiszolgáló egységei is. Mint elárulta: a Szépművészeti Múzeum első időszaki kiállítása Leonardo előtt tiszteleg, a reneszánsz mester lovasszobra mellett tíz eredeti rajzát is felvonultatva októbertől.
Baán László Fotó: Szigetváry Zsolt |
A Szépművészeti Múzeum spanyol, olasz és holland barokk kiállításai után 2019 végén Rubens, Van Dyck és a flamand barokk mestereinek munkáiból nyílik nagyszabású tárlat, amelyre csak Rubenstől legalább húsz főmű érkezik, majd 2020-ban a múzeum korábbi nagy sikerű Cézanne-kiállításának folytatását tervezik – adott ízelítőt a tervezett programból. Baán László az MNG kiállításaitról szólva elmondta: május végétől lesz látható Julian Rosefeldt Manifesto című videoinstallációja, amely a 20. század művészetére jellemző művészi manifesztumok világát idézi meg Cate Blanchett főszereplésével. Frida Kahlo születésének 111. évfordulóján, júliusban nyílik meg a mexikói festő első budapesti kiállítása, elsősorban a mexivárosi Museo Dolores Olmedo gyűjteményére építve, októbertől pedig Bacon, Freud és a londoni iskola címmel a modern brit festészet egyik legnagyobb hatású korszakát mutatja be a londoni Tate-ből érkező tárlat. Folytatódik az MNG magyar mesterek előtt tisztelgő sorozata is: a művész születésének 110. évfordulójára Korniss Dezső festészetét áttekintő kiállítás nyílik decemberben. A Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galéria válogatott anyagát a londoni, római, párizsi, milánói és madridi bemutatkozások után márciustól az Argentin Szépművészeti Múzeumban állítják ki, a madridi Thyssen-Bornemissza Múzeumban pedig nagyrészt a budapesti anyagra építve nyílik idén egy nagy Vasarely-tárlat. Raffaello Esterházy Madonnája jelenleg a római Palazzo Barberiniben látható – közölte a főigazgató.
Francis Bacon Fotó: balans.co.uk |
Mint emlékeztetett: év végéig elkészül az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK), amely a Néprajzi Múzeum, a Szépművészeti és az MNG több mint 350 ezer műtárgyának megőrzéséhez biztosít 21. századi feltételeket, valamint a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézetnek is otthont ad majd. Baán László hangsúlyozta: a 2011-ben indult Liget Budapest projekt történetében az idei lesz a „forduló év”: a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciójának befejezése, az OMRRK átadása, a Pannon Park építése, az Olof Palme Ház felújítása, a komáromi Csillagerőd bővítése és a Néprajzi Múzeum már zajló beruházása mellett elindul az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Zene Háza és a Magyar Innováció Háza építése is, eközben pedig több ütemben zajlik a parkrekonstrukció. Már készülnek a Regnum Marianum-emlékhely tervei, felújítják a Magyar Mezőgazdasági Múzeum épületét, a Fővárosi Nagycirkusz azonban csak akkor költözik ki jelenlegi helyéről, ha az új otthona elkészült – közölte Baán László.
Forrás: MTI