Fókuszban a francia kultúra

318

A francia kultúra lesz a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös szervezésű Európai Hidak fesztiváljának idei témája.

A már hagyományos, évadkezdő eseménysorozat szeptember 21. és 28. közötti programjában a Budapesti Fesztiválzenekar a francia zene rengeteg arcát megmutatja a ritkán hallott barokk dallamoktól a 20. századi Párizs kavalkádján át a modernig.
A fesztiválon a 20. századi francia zenei élet olyan markáns egyéniségei teszik tiszteletüket a Müpában, mint Juliette Gréco, Michel Legrand és Jean-Luc Ponty. A La Gâpette a sajátos breton hangzásvilágot hozza el, a Transzakció című irodalmi performanszest meghökkentő élményt ígér, és itt látható először a Gergye Krisztián Társulat Lautrec táncolni fog című darabjának bemutatója is. A Budapesti Fesztiválzenekar barokk együttese szeptember 22-én a nemzetközi hírű francia régizene-specialista, Hervé Niquet irányításával Campra, Rebel és a francia barokk vitathatatlanul legnagyobb alakja, Rameau zenéjét játssza a világszerte elismert szoprán, Chantal Santon-Jeffery közreműködésével.

A Budapesti Fesztiválzenekar szeptember 23-án, 24-én és 26-án időutazásra invitál a 19. és a 20. századi Montmartre bohém művészvilágába. Négy teljesen különböző, mégis hihetetlenül francia szerző műveiből áll össze a műsor. Debussy és Ravel mellett találkozunk egy érzékeny, szeretetreméltó különccel, Erik Satie-val, és Henri Dutilleux modern, poétikus és színes hegedűversenye kedvéért a 20. század második felébe is kirándulást teszünk a kínai hegedűművész, Ning Feng társaságában. A zenekar szeptember 25-i kortárs zenei koncertjének egyik érdekessége, hogy az ismert modernek (Messiaen és Boulez) helyett ritkán hallható, ám hallatlanul eredeti stílusú szerzőkre esett a választás. Az idén centenáriumát ünneplő Dutilleux mellett a spektrális zene úttörője, Gérard Grisey, valamint a Párizsban élő görög Georges Aperghis képviselik a 20. századi francia új zene irányzatait. A szólista ezúttal sem lesz ismeretlen: újra Budapesten játszik az egyedi hangú francia-amerikai csellóművész, Sonia Wider-Atherton.

A francia napok szeptember 21-i nyitókoncertjén Michel Legrand lép fel triójával. Az öt Grammy-díjjal elismert zongorista és zeneszerző kifejezetten a magyar közönség számára összeállított koncertjén Szőke Nikoletta énekesnőt is vendégül látja, és bizonyára örökzölddé vált dalai közül is jó pár elhangzik majd. A francia világzenei újhullám punkos lendületét, valamint a harmonikás bal-musette műfajt és a manouche jazz hagyományait éppúgy ötvöző breton zenekar, a La Gâpette szerez stílusának újabb híveket szeptember 24-én. A stílusteremtő hegedűs, Jean-Luc Ponty szeptember 27-én lép fel együttesével. A Modern Jazz Quartet, Frank Zappa, Elton John, Al Di Meola és John McLaughlin oldaláról is jól ismert, legendás jazz-zenész koncertje azoknak is csemege, akik szívesen tesznek kirándulást az afrikai ritmusok világába.

A fesztivál szeptember 28-i záróakkordjaként a második világháború utáni Párizs lázongó, vad ifjúságának jelképes alakja, Juliette Gréco lép fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az „egzisztencialisták királynőjeként” is ünnepelt énekesnőnek a korszak legkiválóbb szerzői, többek között Sartre, Sagan, Prévert, Mauriac és Camus írtak dalokat, miközben színésznőként is ismertté vált. A legendás művésznőt a koncerten állandó muzsikuspartnere kíséri harmonikán.

Az egyik leghosszabb múltra visszatekintő magyar irodalmi folyóirat, az egykoron Párizsban alapított, később hazánkba költözött Magyar Műhely határokon és műfajokon átívelő szellemisége inspirálja szeptember 26-án a Transzakció című francia-magyar irodalmi performanszestet. Az előadás kellően látványos és meghökkentő pillanatokat ígér, amivel átértékelhetjük az irodalomról alkotott fogalmainkat.

A Gergye Krisztián Társulat Lautrec táncolni fog című előadásának szeptember 23-ai bemutatóján az 1900-as évek Montmartre-jának atmoszférája elevenedik meg. A cabaret grotesque műfajú, élő zenével kísért előadás vizualitása a neves képzőművész, Toulouse-Lautrec világát idézi, így biztosan nem fognak csalódni, akik a Gergye Krisztiánra jellemző műfaji sokszínűségre számítanak.

Nem lesz hiány a francia napokon családi programból sem: eredeti nyelven, magyar felirattal látható A katona története szeptember 24-én. A kesernyésen ironikus, thrillerszerű mese zenéje Stravinsky francia svájci tartózkodásának egyik legjelentősebb munkája.

Az Európai Hidak fesztivál immáron negyedik alkalommal állítja a figyelem középpontjába az európai identitást egy-egy ország kultúráján keresztül, a műfajok gazdagságát segítségül hívva. A sokrétű kultúrával és gazdag zenei hagyományokkal rendelkező Franciaország áll a fesztivál fókuszában szeptember 21. és 28. között. Az eseménysorozat művészetpedagógiai foglalkozásokon, kerekasztalbeszélgetésen és kiállításon keresztül is igyekszik minél szélesebb közönséggel megismertetni a francia kultúra jellegzetességeit, legfrissebb irányzatait.

www.kultura.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu