A Citadellát az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverése után építtette az osztrák kormány elrettentésül
, hogy felügyelete alatt tartsa Pestet és Budát. Mindez immáron szerencsére a múlt része: mostanra a Citadella már nem a korábbi zsarnokság szimbóluma; kiváló elhelyezkedésének köszönhetően jelentős turisztikai funkciót tölt be.
Ahhoz azonban, hogy az épület ne csak lenyűgöző kilátást nyújtson, hanem kulturális és más programok helyszíneként is használható legyen, komoly felújítási munkálatok véghezvitelére van szükség. A Citadella üzemeltetéséért felelős Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatóját, Gyutai Csabát kérdeztük az épület jelenlegi helyzetéről.
„A Citadellát másfél évvel ezelőtt kaptuk vagyonkezelésbe kormányhatározat alapján” – avat be minket az igazgató, majd azzal folytatja, hogy az elmúlt időszak a legfontosabb karbantartási feladatok végrehajtásával telt. Sikeresen megszüntették a balesetveszélyt a várfal környékén, illetve új villámvédelmi rendszert építettek ki a sok villámcsapást elszenvedő hegyoldalra, hogy a vihar idején esetlegesen fent rekedő látogatók biztonságban legyenek.
Az igazgató azt is elmondta, hogy az erőd jelenleg meglehetősen rossz állapotban van, ezért a karbantartási munkálatok befejezéséig nem látogatható. – A Citadella állapotának alapos felülvizsgálata lassan befejeződik – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy mindez az épület történelmi és építészeti feltárását is jelenti, ami magában foglalja a várfal felmérését, a kőrendszer laborvizsgálatát és az épületben található közműrendszerek átnézését is. Ebből a vizsgálathalmazból egy több ezer oldalas, a későbbi fejlesztéseknek alapul szolgáló tanulmány készül el a hónap végéig.
„Az elsődleges cél az volt, hogy az azonnali karbantartási feladatokat meghatározzuk. Mostanra kijelenthető, hogy ez maradéktalanul sikerült.” A Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft.-nek nagy gyakorlata van a műemlékvédelmet illetően. Annak idején a Palotanegyed és a Várkert Bazár tekintetében is hasonló szerepet töltött be, ebből adódóan a jelenlegi feladat sem áll tőlük távol.
Forrás: Kurucz Árpád
A Citadellán azonban már a felújítás elkezdése előtt is érdekes programokkal várják a látogatókat. Ezekre nagy igény mutatkozik, hiszen talán senkinek nem meglepetés, hogy hihetetlenül nagy a turistaforgalom. Gyutai Csaba szerint a későbbi hasznosítás során mindenképp figyelembe kell venni, hogy a Budapestre érkező vendég szinte kötelezően ellátogat a Citadellára, mert az egyik legfestőibb panoráma várja az időt és fáradságot nem sajnáló látogatókat, akik ilyen lélegzetelállító látványt Berlinben és Londonban sem találnának.
Az igazgatótól megtudtuk, hogy a Citadellát hamarosan kívül-belül meg lehet majd nézni, ugyanis a Hosszúlépés társasággal összehangoltan tematikus túrákat is terveznek, A szabadság árnyékában címmel. Ennek lényege, hogy a látogatók az épületen belül egyébként nem látogatható helyekre is bejuthatnak. Az üzemeltető célja az is, hogy a turisztikai hasznosítás mellett a budapestiek is visszakapják a gellérthegyi helyszínt. Ennek a programsorozatnak ez is a célja.
Gyutai Csaba kitért a kulturális programsorozat megvalósítására is, hiszen a Citadella ideális helyszín bármilyen szabadtéri rendezvénynek. A nyár elején már volt egy Charlie-koncert, most pedig a turisták igényeinek kielégítésére lehetővé tették, hogy a jó minőségű portékát kínáló árusok ízléses fabódéinál emléktárgyakat, kézműves termékeket tudjanak vásárolni. Az így befolyó összeg a Citadella üzemeltetésének költségeihez is hozzájárul.
Már a XIX. században is többször szóba került, hogy a Gellérthegyen fel kellene építeni egy, a magyarság múltját jelképező és annak emléket állító nemzeti panteont. A rendszerváltás után ismét felmerült ennek a gondolata, és ez az elképzelés az igazgató meglátása szerint inspirálhatja majd a felújított épületegyüttes jövőbeni turisztikai, gasztronómiai és kulturális hasznosítását is.
A Citadella, nyugtázhatjuk, jó kezekben van: a megfelelő szakértelemnek hála, idővel bárki számára ugyanolyan impozáns élményt nyújt majd, mint a régi pompáját visszanyert, Budapest egyik legszebb épületegyüttesének számító Várkert Bazár.