Bereznai Péter Munkácsy-díjas képzőművész Konfirmáció című kiállítása nyílt meg november 10-én a szentendrei Ferenczy Múzeumban.
A Régi Művésztelep jelenleg is aktív tagjának, a Vajda Lajos Stúdió több mint 40 éve alkotó festőjének munkáiból Muladi Brigitta kurátor rendezett nagyszabású kiállítást. A tárlat egy sorozat része, amelynek eredményeként a januárban megnyílt Szentendre Teremben a kortárs szentendrei művészek munkáiból nyílik rendszeresen kiállítás – mondta el Gulyás Gábor múzeumigazgató. Ebben a sorban immár a negyedik tárlatot fogadhatja a szakma és az érdeklődők. „Napilapok és hetilapok írnak ezekről a kiállításokról, a sorozat beváltotta tehát a hozzá fűzött reményeket. Parádés kezdés után Bereznai Péter munkái megkoronázzák az eddigi eredményeket” – mondta a megnyitón az igazgató.
A kiállítást Gyürk Dorottya, Szentendre város alpolgármestere nyitotta meg. Mint fogalmazott, nem véletlen, hogy a Szentendre Teremben eddig kiállító művészek közül hárman is a Vajda Stúdió művészei voltak, a stúdió fontos, identitásképző részévé vált munkásságuknak. „Az elmúlt több mint 40 évben az ország képzőművészete szempontjából fontos színhely ez a stúdió, a szabadság szigetévé vált a kádárista korban” – mondta az alpolgármester. Hozzátette: a szentendrei művészet, többek között Barcsay és Deim Pál szellemi öröksége itt gyakoroltak nagy hatást Bereznai Péterre, és Hamvas Béla művei is itt kerültek a kezébe. „Néhány évvel ezelőtt, amikor először találkoztam műveivel, az otthonosság érzése kerített hatalmába” – jellemezte a munkákat Gyürk Dorottya. A most kiállított művekről elmondható: az ortodox ikonokhoz hasonlatosak, ugyanazt a transzcendens tudást hordozzák. „Bereznai képei modernkori ikonok. Mind anyagában, mind témájában időtálló alkotások, keményfa területre kerülnek ugyanis az örökérvényű motívumok. Isten, természet és ember megingathatatlan együttesére utalnak” – méltatta a tárlatot.
A kiállításon a neves szentendrei képzőművész legújabb alkotásai láthatóak, de néhány olyan korábbi mű is, amely szorosan kapcsolódik a maiakhoz. Az új munkák főként fára készült geometrikus kompozíciók, „festménytárgyak”, az elmélyülés, meditáció objektjei, melyek a fa természetes erezetét látni engedik. A természettel és a világmindenséggel való bensőséges kapcsolatra való törekvés eredményei, egy olyan gondolati elköteleződésé, amely végigkíséri a művész eddigi munkásságát. Bereznai Péter rendületlenül viszi tovább azt a vizuális eszközökkel megfogalmazott szellemi hagyományt, amely Deim Pál műveit és Barcsay késői geometrikus, szakrális, konstruktivista képeit jellemzi, de érződik alkotásaiban a Vajda Lajos Stúdió inspiráló közegének hatása, ami a képi humorban és a szürrealizmusban ragadható meg. Előszeretettel alkalmaz írásjeleket, egyszerű geometriai formákat, amelyeket emblematikussá, rituálissá, szakrálissá sűrít.
Bereznai Péter (1955) autodidakta képzőművész húszéves kora óta Szentendrén él. Aktívan részt vett a Leninvárosi Kísérleti Műhely, majd a Stúdió 5 művészcsoport tevékenységében. 1975 óta a Vajda Lajos Stúdió tagja. Nagyobb egyéni kiállítása volt Szentendrén, Utrechtben és Békéscsabán. A Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményében több jelentős alkotása található.
A kiállítás január 22-ig látogatható.
Takács Erzsébet