Érdemes figyelni a pályázatokat
Jó hír viszont, hogy a Nemzeti Kulturális Alap ötvenmillió forintos keretet különített el a Weöres-emlékév programjaira még novemberben, és már vannak néhányan, akik Weöres Sándorral kapcsolatos programokra nyertek pénzt az alaptól. Ilyen például a 12 legszebb magyar vers konferencia- és könyvsorozat szervezője, a Savaria University Press – ők 1,8 millióból rendezhetik meg a zárókonferenciát és a sorozat utolsó részét, amely Weöres Sándor Valse Triste című versét járja körül. 1,5 milliót nyert Weöres-szavalóversenyre a Magyar Írószövetség, és a Pécsi Kulturális Központ is rendez évfordulós sorozatot – egyelőre 400 ezer forintból. Pécs remélhetőleg felkarolja az emlékév ügyét, már csak azért is, mert Weöres Sándor számára meghatározó volt a baranyai megyeszékhely egyetemi városként és irodalmi indulása egyik helyszíneként is.
|
Forrás:: MTI |
Civil rajongók a Weöres-emlékévért
Talán a pályázatoknál is fontosabb, hogy a Weöres-emlékévvel kapcsolatban is felbukkantak lelkes civilek: a Weöres Sándor–Károlyi Amy emlékének ápolásáért alapítványt Csöngén hozták létre a faluhoz kötődő Weöres-rajongók két évvel ezelőtt, előre gondolva a 100 éves évfordulóra. A költő-műfordító születésnapjának hétvégéjére (június 22-23.) Weöres Sándor-napokat szerveznek Csöngén, az önkormányzattal együttműködésben. Varga István kuratóriumi elnök elmondása szerint egyelőre az alapító tagok által összeadott kevés induló vagyonon és a puszta lelkesedésen kívül semmi nincs a kezükben. Csöngén már a hét végén rendeztek egy megemlékezést az író halálozási évfordulója alkalmából – Weöres Sándor a magyar kultúra napján, január 22-én hunyt el.
A két évvel ezelőtt létrehozott alapítvány kezdeményezte azt is, hogy a Magyar Posta emlékbélyeget bocsásson ki az évfordulóra, ez június elején jelenik meg. Varga István azt mondta: Csöngéhez kötődő civilekként elsősorban a helyi programokra koncentrálnának, de az országos és budapesti megemlékezésekre is vannak ötleteik. Javasolták például, hogy a Weöres Sándort szerető művészek a budapesti Művészetek Palotájában gyűljenek össze egy estére. Itt akár közös koncertet is adhatnának azok az előadók, akik valaha Weöres Sándor-verseket zenésítettek meg, a Kalákától egészen Palya Beáig. Olyan pályázatot is kiírnának, amelyre új Weöres-megzenésítésekkel lehetne jelentkezni, a pályaművekből koncertet rendeznének Csöngén. Egyelőre ezekre a programokra kértek engedélyt Weöres Sándor jogutódjától, Károlyi Aliztól. Varga István elmondása szerint még nem kaptak választ a jogutód képviselőjétől. Eddig csak egy pályázatot tudtak kiírni az önkormányzattal és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Bölcsészettudományi Karával együttműködve, amelyre Weöres Sándorral kapcsolatos írásokat várnak „Szeretem, mert…” jeligével. A pályaműveket május 1-jéig várják az önkormányzat címére.
Új kiállítás Budapesten, premier Szombathelyen
Kiállítással a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) is készülne az emlékévre, várhatóan a Múzeumok Éjszakáján nyitnák meg az új tárlatot, amely a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel együttműködésében készül. A PIM szárnyai alatt működő Mesemúzeumban pedig Weöres Sándorral kapcsolatos gyerekprogramokat rendeznének, és Weöres Sándor-konferenciát is szerveznek. A megemlékezések harmadik központja várhatóan Weöres szülővárosa, Szombathely lesz, ahol a költőről elnevezett, Jordán Tamás vezette színház már most készül az emlékévre. Drámapályázatot is kiírtak, erre Weöres Testamentumának szellemében született műveket várnak, a határidő február közepén jár le. A győztes alkotást a következő, magyar darabokból összeállított évadban be is mutatnák, és színpadra kerül a teátrumban a költő születésnapjára, június 22-ére a Szent György és a sárkány (Octopus) című drámája is.