100 éves Weöres Sándor, jönnek a programok

289

Százéves lenne idén Weöres Sándor. Az emlékévről egyelőre nem sokat hallani a kulturális életben, de már most is sokan dolgoznak a költőre emlékező programokon. Gyerekkorának helyszínén, Csöngén civilek kezdeményezték többek között egy alkotóház létrehozását és a Weöres Sándor-kert rendbetételét.

Csönge, Pécs, Budapest és persze Szombathely – ezekhez a városokhoz biztosan kötődött Weöres Sándor, és mindegyik helyszínen készülnek is az évfordulóra színházak, múzeumok és lelkes civilek. Ez rá is fér a Weöres Sándor-emlékévre, mert – míg a Gárdonyi-évet már tavaly elkezdték népszerűsíteni a szervezők –  Weöres emlékévéről egyelőre alig hall a kultúrafogyasztó ember. Ez már csak azért is furcsa, mert kerek, 100 éves születési évfordulóról van szó.

Érdemes figyelni a pályázatokat

Jó hír viszont, hogy a Nemzeti Kulturális Alap ötvenmillió forintos keretet különített el a Weöres-emlékév programjaira még novemberben, és már vannak néhányan, akik Weöres Sándorral kapcsolatos programokra nyertek pénzt az alaptól. Ilyen például a 12 legszebb magyar vers konferencia- és könyvsorozat szervezője, a Savaria University Press – ők 1,8 millióból rendezhetik meg a zárókonferenciát és a sorozat utolsó részét, amely Weöres Sándor Valse Triste című versét járja körül. 1,5 milliót nyert Weöres-szavalóversenyre a Magyar Írószövetség, és a Pécsi Kulturális Központ is rendez évfordulós sorozatot – egyelőre 400 ezer forintból. Pécs remélhetőleg felkarolja az emlékév ügyét, már csak azért is, mert Weöres Sándor számára meghatározó volt a baranyai megyeszékhely egyetemi városként és irodalmi indulása egyik helyszíneként is.
 

Forrás:: MTI

Civil rajongók a Weöres-emlékévért

Talán a pályázatoknál is fontosabb, hogy a Weöres-emlékévvel kapcsolatban is felbukkantak lelkes civilek: a Weöres Sándor–Károlyi Amy emlékének ápolásáért alapítványt Csöngén hozták létre a faluhoz kötődő Weöres-rajongók két évvel ezelőtt, előre gondolva a 100 éves évfordulóra. A költő-műfordító születésnapjának hétvégéjére (június 22-23.) Weöres Sándor-napokat szerveznek Csöngén, az önkormányzattal együttműködésben. Varga István kuratóriumi elnök elmondása szerint egyelőre az alapító tagok által összeadott kevés induló vagyonon és a puszta lelkesedésen kívül semmi nincs a kezükben. Csöngén már a hét végén rendeztek egy megemlékezést az író halálozási évfordulója alkalmából – Weöres Sándor a magyar kultúra napján, január 22-én hunyt el.

A két évvel ezelőtt létrehozott alapítvány kezdeményezte azt is, hogy a Magyar Posta emlékbélyeget bocsásson ki az évfordulóra, ez június elején jelenik meg. Varga István azt mondta: Csöngéhez kötődő civilekként elsősorban a helyi programokra koncentrálnának, de az országos és budapesti megemlékezésekre is vannak ötleteik. Javasolták például, hogy a Weöres Sándort szerető művészek a budapesti Művészetek Palotájában gyűljenek össze egy estére. Itt akár közös koncertet is adhatnának azok az előadók, akik valaha Weöres Sándor-verseket zenésítettek meg, a Kalákától egészen Palya Beáig. Olyan pályázatot is kiírnának, amelyre új Weöres-megzenésítésekkel lehetne jelentkezni, a pályaművekből koncertet rendeznének Csöngén. Egyelőre ezekre a programokra kértek engedélyt Weöres Sándor jogutódjától, Károlyi Aliztól. Varga István elmondása szerint még nem kaptak választ a jogutód képviselőjétől. Eddig csak egy pályázatot tudtak kiírni az önkormányzattal és a Nyugat-Magyarországi Egyetem Bölcsészettudományi Karával együttműködve, amelyre Weöres Sándorral kapcsolatos írásokat várnak „Szeretem, mert…” jeligével. A pályaműveket május 1-jéig várják az önkormányzat címére.

Varga István maga is nagy tisztelője Weöres Sándornak, az ő emlékére készített egy száz fotóból álló sorozatot Csöngéről, amelyet az emlékévben újra ki fognak állítani a júniusi Weöres Sándor-napokon. Az alapítvány rendbe tenné Weöres Sándor egykori kertjét, amely ma elhanyagolva áll, és egy üresen álló épületben egy kis alkotóházat is létrehoznának. Előbbihez Varga István elmondása szerint 1,5 millió forintra, utóbbihoz nagyjából 4 millióra lenne szükség. Az Emberi Erőforrás Minisztériumot és a Vidékfejlesztési Minisztériumot is megkeresték az ügyben, mert az önkormányzat Varga István szerint nem tud ilyen anyagi terhet vállalni. A pár száz lakosú falu számára még a Weöres Sándor Emlékház fenntartása is komoly feladat. Az itt látható kiállításhoz a jogutód, Károlyi Alice ajándékozott anyagokat.

Új kiállítás Budapesten, premier Szombathelyen

Kiállítással a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) is készülne az emlékévre, várhatóan a Múzeumok Éjszakáján nyitnák meg az új tárlatot, amely a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel együttműködésében készül. A PIM szárnyai alatt működő Mesemúzeumban pedig Weöres Sándorral kapcsolatos gyerekprogramokat rendeznének, és Weöres Sándor-konferenciát is szerveznek. A megemlékezések harmadik központja várhatóan Weöres szülővárosa, Szombathely lesz, ahol a költőről elnevezett, Jordán Tamás vezette színház már most készül az emlékévre. Drámapályázatot is kiírtak, erre Weöres Testamentumának szellemében született műveket várnak, a határidő február közepén jár le. A győztes alkotást a következő, magyar darabokból összeállított évadban be is mutatnák, és színpadra kerül a teátrumban a költő születésnapjára, június 22-ére a Szent György és a sárkány (Octopus) című drámája is.

 
mno.hu – rKissNelli

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu