Egyes növényfajok teljesen feladták a fotoszintetizálást, helyette gazdaszervezetként funkcionáló gombák – úgymint ehető- és penészgombák – gyökerein élősködnek. Ezek a növények, az úgynevezett mikoheterotrófok, csak akkor mutatkoznak a felszínen, amikor termést vagy virágot hoznak. Sokuknak nagyon rövid a virágzó időszaka, méretük is elhanyagolható, ezért nehéz fellelésük és osztályozásuk.
Egy új növényfaj felfedezése Japánban nagyon ritka esemény, mivel a régió flóráját alaposan dokumentálták már, ez alól azonban a mikoheterotrófok kivételt képeznek. A vizsgálatot vezető Kendzsi Szuecugu többedmagával végzi az ilyesfajta növények rendszerezését a szigetországban.
2016 októberében, ismeretlen mikoheterotróf növényt fedeztek fel az Isigaki-szigeten, az Omoto-hegy közelében. Az alaktani sajátosságok szemrevételezésekor tárult fel, hogy a növény a Sciaphila nana rokona, de míg ez a növény három gömbölyded dudort hordoz hím virágán, az új fajnál hatot fedeztek fel.
Nevét Takaomi Szugimoto után kapta, aki nagy szerepet játszott azonosításában a példányok begyűjtésével. Az S. sugimotoi 5-10 centiméterre nyúlik a talajszint fölé, lila virágainak átmérője nagyjából 2 milliméter.
Mivel az ilyen típusú növényeknek egészséges, stabil ökoszisztémára van szükségük, felfedezésük gazdag élőhely meglétéről tanúskodik az erdei talajszinten, beleértve a gombák szemmel nem látható hálózatát is. A szerzők szerint az S. sugimotoi felfedezése ismét csak bizonyítja az Omoto-hegy körüli régió fontosságát.
A vizsgálatról a Phytotaxa folyóirat számolt be.
hirado.hu