Egy finom kávé, könnyed ebéd vagy egy jó időben jött frissítő csodákra képes: az elcsigázott, elgyötört múzeumlátogatók szinte új erőre kapnak tőlük - kivált, ha kellemes környezetben, ízlésesen tálalva fogyaszthatják el őket. A Szépművészeti Múzeum a legújabb világtrendeket követi.
Panorámás látványkonyha
Nem csoda hát, hogy a világ vezető mú zeumai nemcsak tárlataikkal, hanem a vendéglátás terén is alaposan felkészültek a látogatók fogadására. A New York-i Metropolitanben például elképzelhetetlen és megengedhetetlen, hogy a fáradtság, a szomjúság vagy az éhség bárkit kihajtson a múzeumból, ezért helyben biztosítanak olyan körülményeket, hogy az egész napot a gigantikus épület bejárására szánó érdeklődők kulturáltan fogyaszthassák el ebédjüket vagy uzsonnájukat. A hatalmas alapterületű Metropolitan föld alatti részén kialakított önkiszolgáló étteremben mindenki kedvére válogathat a széles hideg- és melegétel-, valamint italkínálatból, de aki csak egy gyors kávéra vágyik, az megelégedhet a múzeum földszinti kávézójával is.
Az ugyancsak New York-i székhelyű, nemrég jelentősen átalakított és újranyitott Museum of Modern Art (MoMA) vezetői szintén nagy hangsúlyt fektettek az éttermi részlegekre. Az ötemeletes épület három szintjén is működik étterem, bár vagy kávézó: a legelegánsabb a földszinti egység, a másodikon a gyors (ön)kiszolgálás a legfőbb erény, míg az ötödik emeleti teraszon leginkább az egyedi panorámát és az ahhoz társuló látványkonyhát kell megfizetni. Modern művészeti múzeumról lévén szó, a design természetes velejárója nemcsak a belső tereknek, hanem a terítés módjának is, ami szintenként eltérő, mégis egységes képet nyújt. De nem kell New Yorkig utazni, Bécsben vagy Münchenben is meggyőződhetünk róla: egy adott múzeum és a kifinomult éttermi-kávéházi kultúra milyen jól képes kiegészíteni egymást.
A nagy magyar kiállítóhelyek jócskán lemaradtak a Nyugat-Európában és a tengerentúlon húsz-huszonöt évvel ezelőtt lezajlott múzeumi boomról. Ám ahogy mára a súlyos hátrányt ledolgozandó egyre több hazai kiállítóhely ismeri fel az intézményi szerkezet és az elavult tárlattervezés átalakításának szükségességét, úgy itt lenne az ideje, hogy megújuljanak a kiszolgálórészlegek is. Véget vetve a vajtól átázott, máskor kőkemény vagy éppen megfonynyadt zsömlék, a fojtogató pogácsák és a lejárt szavatosságú édességek, a kihűlt, majd újramelegített kávék szégyenteljes, hosszúra nyúlt idejének.
Mazsola és fenyőmag
A változás első jele a Hősök terén látható. Hatalmas, árnyas fák, alattuk székek, asztalok, kényelmes fotelok. A kilátás pazar: szemben a millenniumi emlékmű központi szoborcsoportja, a túloldalon a Műcsarnok impozáns épülete magasodik, bejárata fölött az éppen aktuális kiállítást hirdető Na, mi van? felirattal. Ezt láthatja most, aki pár percre megpihen a Szépművészeti Múzeum szabadtéri kávézójában. A százéves épület tövében lévő vendéglátóhelyen felszolgált ételek és italok minőségére a médiából jól ismert Buday Péter mesterszakácsnak, a pasaréti Matteo étterem főszakácsának a neve a garancia.
A kültéri kávézó előzményének tekinthető, hogy az év elején a Buday Péter, Vitézy Tamás és Szalay-Bobrovniczky Kristóf által jegyzett Museum Meeting Point 1906 Kft. vette át a Szépművészeti belső kávézójának üzemeltetését. És bár a Múzeum Terasz Meeting Point nevű „sarok” elsősorban italokra, kávéféleségekre és fagylaltkölteményekre szakosodott, kínálatából nem hiányoznak a szendvicsek, a sushi és az olyan luxusétkek sem, mint a fűszerekben és körtepálinkában pácolt, enyhén füstölt libamáj mazsolás fenyőmaggal, vagy a konyakkal forrázott rák ananászos koktélszósszal. Este tízig fogadják a betérőket, bár a Múzeum Teraszt csakis száraz időben érdemes felkeresni.
Száz évvel ezelőtt a tervezők nem gondoltak arra, hogy a képzőművészeti szentélyben majdan gyerekfoglalkoztatónak, múzeumshopnak és étteremnek is helyet kell szorítani. A Hősök terén álló intézmény legfőbb gondja ma éppen az, hogy nem rendelkezik olyan alakítható terekkel, ahol nemcsak az időszaki kiállítások, hanem az említett részlegek is elférnének. Többek között e helyhiányt is orvosolná az a nagyszabású fejlesztés, amelynek eredményeként a Szépművészeti hatezer négyzetméternyi új területhez jut – a föld felszíne alatt.
A múzeum tavaly nyáron 3,5 milliárd forintos uniós támogatást nyert el az épület térszint alatti bővítésére (Heti Válasz, 2007. július 16.). Az engedélyezési terveknek idén márciusra készen kellett lenniük – ezt Szécsi Zsolt építészre bízták – , így a nagyszabású építészeti feladat megpályáztatására nem maradt idő. A múzeum vezetése mégis úgy döntött, hogy a szűk időkorlátok ellenére a magyar építésztársadalom kiválóságait bevonja a fejlesztésbe. A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat és a Szépművészeti által közösen felkért művészeti tanácsadó testület ezért tervjavaslatot kért hét neves építésztől, hogy egészítsék ki Szécsi munkáját. A grémium egyhangúlag Karácsony Tamás terveit fogadta el.
Üveghasábon át Cézanne-hoz
A 2010-re elkészülő új épületrész nem nyúlik a Hősök tere alá, a múzeum lépcsőjétől a járda széléig tart csupán. És bár a Schickedanz Albert tervezte tér építészeti egysége megbonthatatlan, ez nem jelenti azt, hogy valamilyen XXI. századi vizuális jel ne jelenhetne meg a felszínen, érzékeltetve a föld alatti rész létezését. Karácsony Tamás terveiben ez egy 10 méter magas és 13 méter hosszú üveghasáb, amely a Dózsa György út felől emelkedik ki a földből, és – a párizsi Louvre előtti üvegpiramishoz hasonlóan – lejáratként is funkcionál majd. A másik markáns változás a monumentális portikusz alatt nyíló új bejárat lesz, amelyen keresztül 2011-ben a tervek szerint többek között Paul Cézanne képeihez is eljuthatnak a látogatók.
hetivalasz.hu, V. Nagy Viktória