Tóth András testvérével együtt pár hónap alatt a semmiből építette fel saját márkáját. A Presso Design a hazai recycle tárgykultúra új színfoltja.
Tóth András ugyan közgazdász végzettségű, mégis fotósként dolgozik évek óta, elsősorban esküvői munkákat vállal, sőt az utóbbi időben a gasztronómiai vonalon is kipróbálta magát. András nyughatatlan figura, aki imád mindig valami újba belevágni, kitartása és üzleti érzéke pedig megvan ahhoz, hogy álmaiból valóságot építsen. Valahogy így született meg a Presso Design is, amit testvérével, Katával közösen visznek.
Fotó: Presso Design |
– Csomó dolog együttállása kellett ahhoz, hogy létrejöjjön a Presso Design. A recycle- és upcycle design itthon egyre inkább jelen van a piacon, de vásárlói oldalról is egyre inkább érezhető a tudatosság – mondja Tóth András, az ötletgazda, aki igazi kávérajongó, utazásai során, mindenhol felkutatja a jobbnál jobb feketéket. Tavaly nyáron egy kis római kávézó előtt szembetalálkozott a jutazsákokkal, amelyeket potom összegért lehetett megkaparintani. Rögtön vett is belőle annyit, amennyi a bőröndjébe belefért. Hazatérve pedig rögtön megfogalmazódott benne a gondolat: újrahasznosítva egyedi tárolókat, lakberendezési tárgyakat lehet készíteni az elnyűhetetlen anyagokból, amelyek amúgy igen gyorsan hulladéksorsa jutnak. A legtöbb hazai kávépörkölő üzemnek a forgalmából csak néhány tucat zsák marad meg, ekkora mennyiségből azonban csak pár darab táska vagy párna készülhetne. András viszont üzletemberként mert nagyot álmodni, egy nagyszériában gyártó márkának pedig jókora anyagmennyiségre van szüksége. Maradt tehát a külföldi beszerzés.
A legfőbb trópusi kávétermő területeken hosszas előkészítés után kerülnek bele az Indiában készülő jutazsákokba a még zöld kávébabok, amelyek aztán észak-amerikai és európai kávépörkölő üzemekbe kerülnek. A kávéknak ugye két nagy fajtája van: a jó minőségű, drága arabica és az olcsóbb robusta. Jutazsákokba kizárólag az arabica kávét töltik, a robusták műanyag zsákokban utaznak. Az üzemekben gyors mozdulattal felhasítják a zsákokat, amelyek pillanatok alatt a kukában végzik. Nem is csoda, hiszen óriási pénzbe kerülne visszaküldeni őket a termőterületre, ott minimális összegért inkább új zsákokat vesznek. Jó esetben hulladékkezelő cégek vásárolják fel a zsákokat, és hangszigetelők, tárolók készülnek belőlük. Andrásék a külföldi pörkölőüzemeken keresztül szerzik be az alapanyagokat.
Ugyan Kata – aki jelenleg még kommunikáció szakos egyetemista és mellette egy művészeti iskolában tanul – tervezi meg a tárgyakat, de András is segíti ötleteivel az alkotást. A Presso Design termékei egyszerre rusztikusak és kifinomultak, köszönhetően a gondos anyagválasztásnak. Sokakat elrettenthet a sűrű textúrájú jutazsákok durva tapintása, de pont ennek ellensúlyozása miatt természetes anyagokkal, natúr hatású nemes bőrrel, velúrral és lenvászonnal párosítják őket. Sajnos, a hazai textilipar elsorvadása miatt ezeket is importálják Olaszországból, de jelenleg egy angol céggel is folytatnak tárgyalásokat.
– A sikereink ellenére sajnos a Presso Design létrejötte nagyon jól mutatja, hogy milyen siralmas helyzetben van itthon a magyar kézműves ipar. Az alapanyagainkat külföldről hozzuk be, mert itthon semmihez nem lehet már hozzájutni. Egyedül a gyártás az, amely itthon készül, egy jó nevű középvállalattal sikerült jó kapcsolatot kialakítanunk – mondja András.
A tárgyakon visszaköszönnek a termőterületek azonosítói, a kávé évjárata, sőt néha még azok a városok is, ahova a kávét szállítják, de készülnek olyanok, amelyet az általuk tervezett mintákkal szitáznak meg. A Presso Design termékei között vannak laptop és iPad-táskák, párnák, puffok, jegyzetfüzetek de még kötény is.
A táskák és tartók kialakításánál elsődleges szempont volt a használhatóság és a maximális védelem: a bőr részek könnyen tisztíthatók, mindegyik tok ütéstompító habszivacs párnázással van kikészítve, általában patenttel záródnak, a laptop formájának megfelelően mindegyiknek megerősített sarka van. És persze inden esetben törekedtek az ökotudatosságra: jegyzetfüzetnek a borítója például cserélhető.
– Én is ugyanezeket a műszaki tárgyakat használom, a mintadarabok használata során tapasztaltam meg, hogy mit bír el még az anyag, miben tévedtünk, milyen változtatásokra van szükség ahhoz, hogy a végső forma tartós legyen – teszi hozzá András, aki a Presso Designt megtakarított vagyonából hozta létre. Az indulásnál az volt a cél, hogy a decemberi WAMP sorozaton már kaphatóak legyenek a termékek. A siker pedig nem maradt el, rengeteg táska talált gazdára, és számos pozitív visszajelzést kaptak. A Presso Design termékei azóta kaphatóak viszonteladói webshopban, a pesti Printában és az Insituban, de a legnagyobb nemzetközi netes dizájnpiac, az Etsy.com révén számos vásárlójuk lett ez alatt a pár hónap alatt Nyugat-Európából, sőt a tengerentúlról is. András azonban ennél többre vágyik: jelenleg is keresi a lehetőségeket, hogy nagyobb tételben tudjanak külföldre szállítani, ehhez kinti viszonteladókat kell felkutatni, de András eddigi sikereit és kitartását látva ez sem fog sokáig tartani.
A többi tervezőportréért katt ide!
mno.hu – son