Megszületett a nyertes pályamunka a Reformáció 500. évfordulójának köztéri installáció pályázatára.
Szabó Levente és csapata, a Hetedik Műterem Kft. nyerte a Reformáció Emlékbizottság alkotói pályázatát. Installációjuk úgy őrzi a reformáció emlékét, hogy közben tökéletesen illeszkedik a városképbe. Az alkotás a Kálvin téren fogja olvasásra csábítani a járókelőket idézeteivel.
Az érdeklődőknek jó hír, hogy 2017. január 6-tól meg lehet tekinteni a Kálvin téren a Reformáció 500. évfordulójára szánt köztéri installáció pályázat nyertes alkotását. Szabó Levente és Polgárdi Ákos koncepciója alapján 95 db betonból készült egyedi burkolatelemet helyeznek el a Kálvin tér Baross utcai részén. A köztéri műalkotáson a reformáció hatástörténetét megalapozó egyetemes és magyar gondolkodóktól származó idézeteket olvashatnak majd a járókelők, zömében magyar, de angol és német nyelven egyaránt.
A mű eggyé válik a térrel, miközben alig észrevehetően ki is emelkedik onnan. „Koncepciónk egyszerre észrevétlen és látható” – árulják el a tervezők pályázatuk leírásában, majd hozzáteszik – „a létrejövő random kiválasztott burkolatelemek finom hálózata egy olyan alkotás lesz a Kálvin téren, amelyen áthaladva nap mint nap más idézetet olvashatunk el, folyamatosan interakcióba lépve az installációval”.
A szakmai zsűri egyöntetűen a Szabó Levente pályamunkáját ítélte a legjobbnak, melynek tagjai Halasi Rita Mária designszakértő, kurátor, Dr. Lőrincz Zoltán művészettörténész, teológus és a Kaposvári Egyetem Művészetelméleti és Művelődéstudományi Intézet egyetemi tanára, Szabó Tamás, Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja és Wesselényi-Garay Andor, építészteoretikus, kritikus voltak.
Fotó: Wikipédia |
„Az alkotás szerencsére minden időjárási viszonylatban kiválóan működik, tehát nem kell attól tartani, hogy az idő előrehaladtával megrongálódik, vagy veszít az értékéből, fényéből. Emellett minden járókelőt képes megszólítani és egyértelműen kommunikálni a reformáció egyetemes üzeneteit” – tette hozzá Wesselényi-Garay Andor a mű értékelésénél.
Szabó Levente és a Hetedik Műterem Kft. számos sikeres pályázatot és installációt tudhat magáénak, köztük az ELTE BTK II. világháborús emlékművét, az Egyetem Halottai Emlékművet, de hozzájuk kötődik a soproni Várkerület revitalizációja és a Móricz Zsigmond körtéren található ismert gomba műemlék teljes körű felújítása is.
A reformáció üzenete már láthatóvá és egyben “közvetlenül megélhetővé” is válik. Ahogyan Dr. Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság Miniszteri biztosa is állítja: „fontos, hogy a térben is átható módon megjelenítsük mindazt, ami a múltban érték és gazdagság volt.” Az alkotáshoz kapcsolódó weboldalon a későbbiek során bárki megtekinteti, megoszthatja, sőt akár örökbe is fogadhatja majd a Reformáció 500 éves emlékét megelevenítő térköveket.