Ha június, akkor könyvhét!
Idén június 7. és 11. között rendezik meg a 89. Ünnepi Könyvhetet és a 17. Gyermekkönyvnapokat. A magyar irodalom legnagyobb szabadtéri ünnepének fő helyszíne idén is a Vörösmarty tér lesz Budapesten. Emellett június 6. és 10. között vár a Margó Irodalmi Fesztivál is a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM)! Összegyűjtöttünk olvasóinknak tíz kihagyhatatlan könyves programot!
5 különleges program a Margó Irodalmi Fesztiválon
06. 06. szerda 19:00 PIM, udvar
Szövegséták Esterházyval
A Radnóti Miklós Színház előadása
Rendező: Galgóczy Judit
Játsszák: Bálint András, Gazsó György, Porogi Ádám, Sodró Eliza és Dés András
Az Esterházy-hagyaték gondozásának egyik első lépcsőjeként jelentette meg a Magvető Az olvasó országa című kötetet, amely az író 2003 és 2016 közötti esszéit és cikkeit gyűjti egybe. A szövegeken keresztül apró sétákat teszünk az E.P. világegyetemben, ahol minden újra és újra érvényét veszíti és nyeri. A szellem körforgása az örökkévalóságban.
06. 07. csütörtök 18:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Margó Extra: Mundruczó Kornél
Moderátor: Ott Anna
Minden elolvasott könyv egy kicsit változtat rajtunk. A Margó Extrában olyan alkotó emberekkel beszélgetünk, akiknek az irodalom nemcsak a személyiségükre, de pályájukra is nagy hatással volt. Akit kérdezünk: a Nincsen nekem vágyam semmi, a Fehér isten vagy a Jupiter holdja című filmek rendezője és forgatókönyvírója, aki a színházban megrendezte Térey János Nibelung-lakóparkját, J.M. Coetzee Szégyenét vagy Szoroking Jég című művét is.
06. 08. péntek 18:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – Vörös-szalon
Heather Morris: Az auschwitzi tetováló – Lale Sokolov igaz története alapján
A szerzővel Oláh Andrea beszélget.
Közreműködik: Fodor Annamária
Auschwitz-Birkenauban egy fogoly feladata volt számsort tetoválni a fogolytársak alkarjaira. A tetováló, Lale Sokolov neve és a száma ott áll az Auschwitz-jegyzőkönyvben. A cigányok barakkjában lakott, megfordult Mengele részlegében, megjárta a büntetőbarakkot, látta a gázkamrákat. De a története mégsem a borzalmak leltárja. Itt talált rá Gitára. Lale megfogadta, hogy túl fogja élni, akármi vár is rá, és mindent megtesz azért, hogy Gita is túlélje.
A beszélgetés angol nyelvű, tolmácsolást biztosítunk.
margofeszt.hu |
06. 09. szombat 16:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Beszélgetés Bödőcs Tiborral és Tompa Andreával a Libri irodalmi díj nyerteseivel
A szerzőkkel Valuska László beszélget
A 2016-ban alapított Libri irodalmi díj és közönségdíj az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit díjazza. A tíz jelölt közül Tompa Andrea Omerta című regénye nyerte el a zsűri díját, a közönségdíjat Bödőcs Tibor Addig se iszik című könyve kapta.
06. 10. vasárnap 19:00PIM, udvar
Kemény István kontinense
Közreműködik: Kardos-Horváth János, Kollár-Klemencz László, Peer Krisztián és Simon Márton
Minden ártér, állítja Kemény István új kötetében, a Nílusban. Ennek szellemében a könyv egy folyó-verssel kezdődik és egy másikkal ér véget. És hogy mi van a két mű, a Duna és a Nílus között? Egy költő kontinense, amit ezen az estén bejárunk.
További programokat ITT találsz!
5 izgalmas program a könyvhéten
Június 9., szombat, 11 óra
Oroszlános kút melletti színpad
Diszlexiás, gyere ki! – kerekasztal-beszélgetés
Hogyan változott a beszédtempó és a beszédértés az évek során? Hogyan változtatta meg a kommunikációt a digitális világ? És ami a legfontosabb: hogyan kerülhetnek közel az irodalomhoz a diszlexiások és mit tehet a szülő, ha gyermeke olvasási nehézségekkel küzd? Hova fordulhatnak azok a felnőttek, akiknek gyerekként nem adatattak meg megfelelő fejlesztési lehetőségek? A kerekasztalbeszélgetésen ezeket a kérdéseket járják körül a téma szakértői és egy érintett sikeres író, Dragomán György.
Résztvevők: Dragomán György, Gyarmathy Éva és Sipos Zsóka
pixabay |
Június 10., vasárnap, 10.00
Vörösmarty szobor melletti színpad
A Csimota Kiadó varázslatos doboza a Papírszínház
A Japánból eredő és igen népszerű Papírszínház, a kamishibai, a mesekönyveket mintegy színházzá alakítja. A Csimota Kiadó 2006 óta jelenteti meg a Papírszínház-meséket, a könyvhéten A soknevű macska, A Hétfejű Tündér és a Holle anyó című mesével találkozhatunk a színpadon.
Június 10., vasárnap, 11 óra
Oroszlános kút melletti színpad
A bűn és a társadalom női szemmel
Mészöly Ágnes és Molnár T. Eszter írónővel, valamint Péczely Dóra szerkesztővel Benedek Anna irodalmár beszélget. Vajon hogyan látják az írónők azokat a folyamatokat, melyekben a kis és nagy bűneinket elkövetjük. Hogyan jelennek meg ezek a krimikben, bűnregényekben? Miket olvasnak, milyen nyugati, esetleg magyar példáik vannak?
Június 10., vasárnap, 19.30
Oroszlános kút melletti színpad
Utolsó mondat „live” – Irodalmi kvíz Karafiáth Orsolyával és Térey Jánossal
Egyetlen sorból kitalálni, melyik könyvről van szó, nagy feladat – erre vállalkozik Karafiáth Orsolya és Térey János. A válaszadásban kaptak egy kis segítséget: a mondatok a kötetek utolsó mondatai, a művek pedig mind az Aegon-díj shortlistes vagy díjnyertes alkotásai voltak az utóbbi években. Aki kedvet kap az irodalmi játékhoz, az Könyvhét FB oldalán kipróbálhatja magát a játékban és versenyre kelhet egy ajándék könyvcsomagért.
Moderátor: Szegő János
pixabay |
Június 10., vasárnap, 20.00
Oroszlános kút melletti színpad
Závada Péter & Simon Márton & Kemény Zsófi & Ratkóczi Huba & Boros Levente zenés irodalmi estje
Gitár, dob, irodalom, slam, lazaság és tehetség: ezek az összetevői a könyvhét záróprogramjának. Az esten három fiatal költő és két zenész mutatja meg, milyen az igazán felszabadult alkotás öröme.
További programokat ITT találsz!
Összeállította: Wéber Anikó